Urologia – diagnostyka i leczenie układu moczowego

Potrzebujesz wiadomości o urologu w Krakowie? Dobrze trafiłeś!

U dużej części pacjentów spotkanie z urologiem powoduje zakłopotanie. Choroby, które bada urologia, uważane są jako niezmiernie krępujące, co skutkuje tym, iż osoby, które odnotowały u siebie pewne objawy choroby, w wielu przypadkach wahają się przez wiele tygodni zanim zdecydują się na wizytę u urologa. Niestety może to rodzić daleko idące następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Nie lekceważ tych oznak! Sprawdź, kiedy trzeba zgłoś się do urologa

Zadaniem urologii jest identyfikacja i leczenie diagnostyką i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają m.in. za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu protein. Na problemy z układem moczowym może wskazywać wiele przeróżnych objawów, które nagminnie są ignorowane przez pacjentów z nadzieją, że same miną. Na które więc oznaki powinno się zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym zapisaniem się na wizytę do urologa? Są to zwłaszcza wszystkie zmiany powiązane z moczem, czyli jego ciemna barwa, spienienie czy zauważenie w nim krwi albo ropy, ale też ból albo pieczenie przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nietrzymanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy bywają także mniej wyraziste, np. ból pleców lub podbrzusza, spuchnięcie stóp oraz nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, toteż panowie powinni udać się do niego jeżeli mają problemy z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką, podtrzymaniem erekcji czy gdy zauważą zmiany na jądrach lub prąciu. Wypada też zaakcentować, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zapisują się do gabinetu lekarza urologii?

Pacjenci na ogół zapisują się do gabinetu lekarza urologii w celu otrzymania porady odnośnie wazektomii, wykonania biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego organu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), a także leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra lub stulejki. Urolodzy codziennie przeprowadzają także sporo trudnych zabiegów, jak np. przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Kontakt z nami:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]