Skieruj się na www.vitberg.com, aby znaleźć informacje o bólu krzyża
Powracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku piersiowym lub lędźwiowym powoli zaczyna być codziennością dla sporej części społeczeństwa. Współcześnie jest to dolegliwość, z którą mierzą się nie tylko osoby w starszym wieku. Mała aktywność fizyczna skorelowana z siedzącą pracą powoduje, że bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsi ludzie.
Ból kręgosłupa to nie tylko następstwo wadliwej postawy
Ból pleców może mieć szereg źródeł. Jego odczuwanie przykładowo w odcinku piersiowym nierzadko związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli doświadczany jest jako ból promieniujący w stronę ramion oraz barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też wskazywać na rozwijające się schorzenia organów wewnętrznych bądź zmiany reumatyczne, dlatego jego leczenie inicjuje się między innymi od wykluczenia tego typu przyczyn. Natomiast ból kręgosłupa lędźwiowego, jak również ból między łopatkami najczęściej jest rezultatem przeciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, ścięgien czy więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego na ogół przenoszeniem przedmiotów o sporej masie czy nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy często jest ignorowany, bo ustępuje po wypoczynku, niemniej jednak może on być oznaką rozwoju dyskopatii (przepukliny dysku). Oczywiście ból kręgosłupa bywa także następstwem rozmaitych stanów zapalnych bądź obrażeń nieraz tak drobnych, że przypominamy sobie o nich dopiero w trakcie rozmowy z lekarzem.
Jak walczyć z bólem pleców?
Bólu pleców nie wolno ignorować i trzeba natychmiast umówić się na konsultację z lekarzem. Zidentyfikuje on orientacyjnie rodzaj oraz źródło bólu, po czym skieruje do właściwego specjalisty, który zaplanuje efektywny kierunek terapii. Nie można jednakże czekać, aż dopadnie nas ból pleców. O kręgosłup wypada troszczyć się na co dzień, także jeśli nie sprawia jeszcze problemów. Dlatego lekarze zalecają codzienne ćwiczenia, utrzymanie odpowiedniej wagi oraz pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała np. w czasie pracy przy biurku. Napięte mięśnie grzbietu i karku można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych albo przy pomocy sprzętu do wibroterapii. Taki masaż wibracjami umacnia mięśnie, co redukuje bóle przeciążeniowe, a także pobudza cyrkulację krwi i limfy.
Kontakt z nami:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]