Oczyszczacz powietrza – kiedy i dlaczego warto go używać?

Kwestia zanieczyszczenia powietrza zagościła już w świadomości zwykłego Polaka i sporadycznie bywa pomijana. Mieszkańca naszego kraju zdają sobie sprawę, że czystość powietrza, którym na co dzień oddychamy, bez wątpienia oddziałuje na nasze zdrowie. Niemniej jednak dopóki nie zostaną zastosowane skuteczne rozwiązania, każdy powinien samodzielnie zatroszczyć się o swoje samopoczucie, na przykład poprzez korzystanie z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – to już nie nowość w naszych sklepach

Im bardziej rozwinięty rejon, tym bardziej prawdopodobne jest niebezpieczeństwo występowania dużego stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Na rozwój szeregu chorób płuc narażeni są zwłaszcza mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich i terenów w pobliżu fabryk wydalających do atmosfery znaczne ilości pyłów zawieszonych. Regularne używanie oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pomoże w znacznym stopniu osłabić szkodliwy wpływ zanieczyszczeń na zdrowie. I nie jest to obecnie coś nowego na naszym rynku – oczyszczacze powietrza wielu renomowanych producentów, jak przykładowo Meaco, Wood’s czy Webber, od lat obecne są w asortymencie polskich sklepów. Co kluczowe, poza filtrowaniem z atmosfery zanieczyszczeń, nieraz posiadają one też inne pożyteczne funkcje.

Oczyszczacze powietrza odfiltrowują nie tylko pyły i mikroorganizmów

Oczyszczacze powietrza produkowane są w rozmaitych rozmiarach, w związku z tym łatwo dobierzemy sprzęt odpowiednie do danej kubatury pokoju. Oczyszczacze są niezbyt duże, dlatego bez ograniczeń daje się przesunąć je między pokojami. Oprócz odfiltrowywania z powietrza pyłów PM2.5 i PM10, zatrzymują one też mikroorganizmy oraz grzyby, które mogą być powodem licznych chorób bądź reakcji uczuleniowych, a także niebezpieczny benzen. Mnóstwo oczyszczaczy powietrza oprócz tego jonizuje i nawilża cząsteczki powietrza, co wytwarza w mieszkaniu rześką atmosferę, a równocześnie gwarantuje lepszy sen. Część urządzeń ma także detektory wykrywające wysokie stężenie CO2. Korzystanie z oczyszczacza powietrza poleca się w szczególności alergikom.