Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest miłym zagadnieniem. Obecnie natomiast, wykorzystując odpowiednie sprzęty i – w szczególności – efektywne leki przeciwbólowe, stomatolodzy są w stanie zagwarantować nam, iż leczenie okaże się w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne za każdym razem, jeśli pojawi się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu supercienkich narzędzi, przez co dentysta jest w stanie dotrzeć do głęboko położonych warstw zęba. Warto jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym używa się również innych, nierzadko naprawdę zaawansowanych technicznie sprzętów. Jakich?
Narzędzia do leczenia kanałowego
Obok narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę istotne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu przed oczami lekarza, ograniczając niemal całkowicie ryzyko wszelkiego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest również mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie sporej precyzji ułatwiają specjalistyczne urządzenia cyfrowe – endometry. Poza tym lekarze stosują też specjalne narzędzia, jakie pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie wizyty oraz poprawienie komfortu leczonego.
Leczenie kanałowe a kasa chorych
Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, że nie we wszystkich sytuacjach będzie ono refundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 roku życia. Inni nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś w pełni płatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, warto wybrać się do dentysty posługującego się odpowiednimi akcesoriami i wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni klienci piszą w internecie.