Uzupełnij swoje wiadomości o korekcji starczowzroczności.
Presbiopia, czyli starczowzroczność, to jeden z naturalnych procesów związanych bezpośrednio ze zbliżaniem się do wieku starczego. Jej symptomem jest pogarszanie się widzenia na krótkie odległości, co tak naprawdę przeszkadza w czytaniu książek, rozwiązywaniu krzyżówek, korzystaniu z smartfona i laptopa, a także wykonywaniu szeregu powszednich czynności. Starczowzroczność jest wynikiem osłabienia zdolności oka do akomodacji albo jej zupełnej utraty. Metodą na poradzenie sobie z tym problemem może być przepisanie okularów, aczkolwiek rodzi to pewne komplikacje. Soczewki do bliży przeszkadzają w widzeniu dali, okulary progresywne przeważnie nie są tanie, natomiast modele dwuogniskowe zazwyczaj nie są komfortowe. Najlepszym wyjściem może okazać się zatem wyeliminowanie presbiopii w trakcie zabiegu.
Leczenie starczowzroczności. Z jakiego powodu jest potrzebne?
Jak już nadmieniliśmy, korekcja starczowzroczności umożliwia uniknięcie wielu komplikacji przy wykonywaniu codziennych, najłatwiejszych czynności. Ludzie mający tę chorobę (należy zaznaczyć, że niekiedy pierwsze oznaki starczowzroczności manifestują się już czterdziestce) mają problemy z pisaniem lub korzystaniem z komputera, a także robieniem zakupów (właściwie ogranicza możliwość przeczytania opisu produktu) czy jazdą komunikacją publiczną (kłopoty ze sprawdzeniem planów jazdy). Na domiar tego, w przeciwieństwie do krótkowzroczności, presbiopia nie jest kompensowana przez możliwość ostrzejszego widzenia w dali, a noszenie szkieł korekcyjnych bywa dla chorego uciążliwe. Nie należy też zapominać, iż wada ta się stale pogłębia, a każde następujące dwa lata przynoszą zwykle osłabienie widzenia o około ćwierć dioptrii.
Korekcja starczowzroczności – jakie techniki są dostępne?
Oprócz korekty przy pomocy okularów, rekomendowane jest też leczenie starczowzroczności z wykorzystaniem wiązki lasera. Zapewniają one trwałe efekty i eliminują nieodzowność korzystania ze szkieł korekcyjnych. Metody jak np. PRESBYMAX® są też drogą ku temu, aby podczas jednego zabiegu całkowicie wyeliminować wadę w obu oczach.
Kontakt z nami:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]