Co warto wiedzieć o biopsji prostaty?

Szukasz więcej informacji dotyczących biopsji fuzyjnej? Zajrzyj na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina rozmiarem oraz formą orzech włoski. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkowanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważna jest jej regularna kontrola. Daje to możliwość ujawnienia przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego zauważenia niepokojących zmian rakowych. Powinno się podkreślić, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć niebezpieczeństwa jego ewentualnego rozwoju.

Alarmujące symptomy – kiedy udać się do urologa?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeżeli spostrzegli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. trudności ze wzwodem oraz wytryskiem, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, trudności w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego przerywany strumień. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o sporym prawdopodobieństwie rozwoju raka. Aby natomiast mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – co powinno się wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu równocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu korzysta się wyłącznie z obrazowania TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym zazwyczaj około pół godziny. Prócz tego pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, zatem cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, gdyż przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki prostaty są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. alergia na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi czy wszczepione zastawki serca. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Kontakt z nami:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]