Botoks w kosmetologii i innych dziedzinach medycyny

Wejdź na https://tinyurl.com/y397bk4e, aby otrzymać informacje o botoksie w Kielcach.

Toksyna botulinowa, w mowie potocznej nazywana botoksem, to substancja białkowa wytwarzana przez pewien rodzaj bakterii żyjących w warunkach beztlenowych, która na skutek swojego działania znalazła rozległe zastosowanie w medycynie, szczególnie estetycznej. Jak wobec tego używa się tej egzotoksyny i czy jest to bezpieczne?

Botoks – leczenie stanów chorobowych, w których stwierdza się nadmierne napięcie mięśniowe

Toksyna botulinowa jest jedną z najsilniejszych poznanych neurotoksyn, której oddziaływanie polega na powstrzymywaniu bodźców wysyłanych między mięśniami a komórkami nerwowymi. To z tej przyczyny jego konsumpcja (przykładowo wraz z źle przechowywaną żywnością) bywa niesłychanie niebezpieczne, ponieważ w skrajnych casusach kończy się niewydolnością oddechową. Jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, jaki daje botoks, lekarze od pół wieku wykorzystują do leczenia chorób, w których występuje nadmierne napięcie mięśniowe, np. przy trudnych kazusach migreny, kurczu szczeliny odbytu oraz chorobach powodujących tiki nerwowe. Botox powszechnie stosuje się też w leczeniu bruksizmu, innymi słowy kompulsywnego zgrzytania zębami, bo wstrzyknięcie toksyny botulinowej w wybrane miejsca zmniejsza napięcie mięśni szczęki, a w konsekwencji zapobiega starciu koron zębowych i uszkodzeniom szkliwa. Botulinotoksyna pomaga również osobom mających problemy z nadpotliwością – zaaplikowana w obszary, gdzie skóra wytwarza zbyt duże ilości potu, blokuje jego wydzielanie się nawet do sześciu miesięcy.

Botoks – zastosowanie w medycynie estetycznej

Stereotypowy mieszkaniec Polski na ogół botoks łączy tymczasem z zabiegami medycyny estetycznej. I istotnie, toksyna ta jest tu stosowana w dość szeroko. Korzysta się z niej w celu wygładzenia zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg bezbolesny oraz szybki. Preparat botulinotoksyny wygładza skórę i rozluźnia mięśnie odpowiedzialne za formowanie się zmarszczek. W związku z tym na ogół stosuje się go do likwidacji tzw. “lwiej zmarszczki” czy zmarszczek mimicznych tworzących się w pobliżu oczu. Za pomocą botulinotoksyny można także zmniejszyć nadmierną potliwość skóry czoła.

Kontakt z nami:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]