Aparaty do ultradźwięków – typu i zastosowanie

Dalsze informacje o aparacie do ultradźwięków.

Ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 3 MHz są coraz częściej wykorzystywane przez fizjoterapeutów. Oczywiście nie dzieje się tak bez przyczyny, bo prawidłowo aplikowane ultradźwięki mają korzystny wpływ na zdrowie pacjentów. Stosuje się je do masażu tkanki mięśniowej, a generowana za ich pomocą wysoka temperatura oddziałuje kojąco na tkankę nerwową. Dzięki temu masaż ultradźwiękami stosuje się do redukowania napięcia mięśniowego, łagodzenia bólu oraz poprawy przepływu limfy. Powyższe działanie możliwe jest jednak jedynie z wykorzystaniem dobrego aparatu do terapii ultradźwiękowej.

Aparat ultradźwiękowego – sposób działania?

Jak już napomknęliśmy, aparaty do ultradźwięków wytwarzają dźwięki o stosownej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, wykorzystywana od blisko wieku, opiera się na dwóch typach efektów: atermicznych i termicznych. Te pierwsze mają pozytywny wpływ na transfer płynów ustrojowych – zwłaszcza limfy. Z kolei efekty termiczne polegają głównie na nagrzaniu tkanek bogatych w kolagen – stawów, blizn, wiązadeł czy ścięgien i stosuje się je podczas przygotowania organizmu do znacznego wysiłku lub przy leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych.

Aparat do ultradźwięków – stacjonarny lub przenośny?

Funkcjonują 2 warianty aparatów do ultradźwięków – przenośne oraz stacjonarne. Przenośny aparat terapii ultradźwiękowej będzie idealnym wyborem dla fizjoterapeutów dojeżdżających do pacjentów względnie przyjmujących ich w wielu placówkach. Jeżeli natomiast fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, w którym podejmuje sporą ilość pacjentów – głównie w ramach umowy z NFZ – wydajniejszy i bardziej funkcjonalny stacjonarny aparat do ultradźwięków będzie lepszym zakupem.

Kontakt z nami:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]