badania wysokościowe Bielsko Biała, badania wysokościowe Bielsko

Komu potrzebne są badania wysokościowe?

Wielu z nas działania na wysokości kojarzy zwłaszcza z czyszczeniem szyb w wysokościowcach czy opieką nad kominami. W myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów są to jednak wszystkie zadania wykonywane na wysokości przekraczającej jeden metr. W sytuacji, gdy prace prowadzone są co najmniej 3 metry nad ziemią, niezbędne jest natomiast przejście specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W których przychodniach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – w której placówce?

Badania wysokościowe można wykonać odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której otrzymamy skierowania na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – jeśli rzecz jasna efekty będą pozytywne – otrzymamy zaświadczenie umożliwiające pracę na wysokościach. Zdarza się też, że na wykonanie badań wysokościowych nie ma wiele czasu – wówczas słusznie zrobimy udając się sami do neurologa, okulisty oraz laryngologa w celu wykonania badań, zaś potem przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jednak najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Badania wysokościowe – co zostanie zbadane?

Badania wysokościowe muszą wykryć schorzenia, które powodują, iż praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do najistotniejszych tego typu schorzeń zaliczają się przede wszystkim padaczka i zaburzenia równowagi, wady wzroku (a dokładnie – konieczność stosowania okularów (choć możemy to wyeliminować stosując soczewki kontaktowe), a także zez. Lekarz powinien poza tym odmówić wystawienia zaświadczenia, jeśli mamy zaawansowaną cukrzycę lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy wykonywać co 36 miesięcy, natomiast osoby które ukończyły 50 rok życia – co roku.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]