Jak dbać o okna zabytkowe?

Zobacz, gdzie zamówić okna zabytkowe drewniane, wejdź na www.oknostol.com.pl.

Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się znacznie lepiej niż te produkowane obecnie więc są wielką dekoracją budynków. Walory estetyczne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, a na ich wartość w znacznej mierze rzutuje także wiek. Podobnie jak inne dobra zabytkowe, również okna powinny być konserwowane w myśl prawa – ich renowacji nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z użyciem dostępnych w markecie materiałów. Czym jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać te prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż współczesne. Nie są również uchylane, co powoduje, że niezbędne stają się lufciki, dzięki którym można wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są zwykle z drewna – materiału, który posiada mnóstwo zalet, lecz potrzebuje regularnej konserwacji, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak istotne są kwalifikacje specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać fachowca?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, która potrzebuje wysokich umiejętności – taki rodzaj okna charakteryzuje się wszak zastosowaniem różnych, obecnie już nieczęsto widywanych, technologii. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni specjaliści nie powinni serwisować okien zabytkowych, kiedy nie posiadają dokumentów zaświadczających ich umiejętności, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w innym razie mogą otrzymać dotkliwe kary.

Kontakt z nami:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]