Czego dowiemy się na szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Podstawowym prawnym dokumentem w Polsce, który dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Również dziś określa ona ten termin oraz omawia, jak powinniśmy z nich korzystać. W myśl dokumentu dane osobowe to wszystkie dane, jakie pozwalają na zidentyfikowanie danego obywatela bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować można więc datę urodzenia, nazwisko i imię oraz miejsce zamieszkania, ale też tak zwane dane wrażliwe – między innymi wiadomości o wyznaniu, chorobach oraz możliwych wyrokach. O ich ochronę warto zadbać tym bardziej, że dzięki globalnej sieci ich zdobycie oraz wykorzystanie okazuje się banalnie łatwe.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują każdego rodzaju firmy. Niektóre obracają tylko danymi swoich współpracowników, inne natomiast mają dojście także do danych klientów. We wszystkich sytuacjach pracownicy, którzy się z nimi stykają powinni ukończyć specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu dowiedzą się, jak zapewnić im ochronę. Okazuje się to bardzo ważne, ponieważ po stwierdzeniu nieprawidłowości GIODO ma prawo zasądzić poważne kary – po pierwsze finansowe, lecz w skrajnych sytuacjach także pozbawienia wolności.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – przebieg

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich pracowników administrujących takiego rodzaju informacjami – są to między innymi specjaliści z do spraw rekrutacji, składnic akt bądź sekretariatów. W jego koszty wliczone są również materiały dydaktyczne, za pomocą których kursanci łatwiej przyswoją wiedzę. Po ukończeniu szkolenia, podczas którego dowiedzą się, jak zapewnić bezpieczeństwo danych, kursanci otrzymują właściwe świadectwa. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu – zwykle kończą się w tym samym dniu.