Co warto sprawdzić przed kupnem samochodu używanego?

Nie każdy może pozwolić sobie na zakup auta prosto z salonu. Nie jest to zresztą konieczne, bo na rynku wtórnym dość szybko możemy znaleźć modele, które przy prawidłowej eksploatacji posłużą nawet kilkanaście lat. Oczywiście znalezienie takiego auta wymagać będzie umiejętności diagnozowania różnego typu usterek i dużej wiedzy. Większość z nas zwyczajnie ich nie ma, jednak nie oznacza to, że tacy kierowcy, kupując samochód z drugiej ręki, narażeni są na ponoszenie dużego ryzyka. Mogą bowiem skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Kupno samochodu używanego – co należy sprawdzić?

Lista rzeczy, które potencjalny nabywca auta powinien skontrolować przed jego zakupem jest dość długa i obejmuje zarówno kwestie techniczne, jak i prawne. Jeśli idzie o kondycję techniczną pojazdu najwięcej na jej temat powiedzą takie elementy jak oświetlenie, szyby (zwłaszcza przednia) oraz ewentualne przerwy między elementami nadwozia, świadczące o możliwej wypadkowej przeszłości samochodu, podobnie zresztą jak niedomykające się drzwi. Przed kupnem auta koniecznie powinniśmy też upewnić się, że nie znajduje się ono w rejestrze pojazdów kradzionych.

Komu zlecić inspekcję samochodu przed zakupem?

Jak już wspomnieliśmy, uzyskanie stuprocentowej pewności co do tego, że auto jest w dobrym stanie technicznym, a przyszłe naprawy nie okażą się dla naszych finansów dużym nadwyrężeniem, wymaga odpowiedniej wiedzy. Dlatego czynność tę warto zlecić fachowcom wykonującym inspekcje samochodów przed zakupem. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest to, warsztaty oferują też sprawdzenie historii samochodu na podstawie numeru VIN.