Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy takie sposoby terapii okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które powodują, że nawet bardzo złożone zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów często prowadzonych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek często powtarzających się stanów zapalnych albo zaawansowanej próchnicy. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. Teraz jednak dostępne są środki, które zupełnie eliminują przykre odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.