Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Chcesz dowiedzieć się, kto oferuje badania psychologiczne Bielsko Biała? Na co czekasz? Koniecznie odwiedź www.badaniabielsko.pl

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich auta. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów w myśl przepisów muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat kilka słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest percepcja szybkości, podzielność uwagi umiejętność szybkiej reakcji czy widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco zwiększyć. Jak? W sieci znajdziemy liczne opisy działania urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Kontakt z nami:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]