System SWIFT – co to?

Tutaj odnajdziesz szczegółowe wiadomości dotyczące systemu SWIFT.

Pomimo, iż praktycznie regularnie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo osób po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź świata na jej atak na Ukrainę. Jednak system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z fundamentów sprawnego funkcjonowania bankowości międzynarodowej.

Co jest najważniejszym atutem systemu SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością zdecydowanie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny stosowany aktualnie system tego typu. Nie licząc m.in. w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: SORBNET, Express Elixir czy SEPA.Na świecie stosowane są również przeróżne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na obszarze danego państwa.

Co jest wobec tego główną zaletą systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie kraje na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba obecnie przekracza już 10 tys., ale też domy maklerskie, giełdy i sporo pozostałych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest także nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC najpopularniejszych banków, obecnych w Naszym kraju.

– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]