Funt – jego aktualny kurs i historyczne przeliczniki poznasz online

Kliknij tutaj, jeśli ciekawi Cię korzystna oferta wymiany funtów.

Funt szterling, potocznie określany również mianem „funt brytyjski”, to jedna z najważniejszych walut świata. Pomimo przynależności początkowo do struktur EWG a potem UE, Wielka Brytania nie weszła do strefy euro i zachowała swoją historyczną walutę.

Wartość funta szterlinga po Brexicie

Na skutek decyzji o Brexicie, który był procesem trwającym ponad 4 lata, cena funta względem dolara i euro zauważalnie zmalała. Wiązało się to m.in. z ogłoszeniem przez duże podmioty, w tym instytucje finansowe, opuszczenia rynku brytyjskiego, co przepowiadało spadek ilości miejsc pracy, a pośrednio również spadkiem przychodu krajowego brutto. Odpracowywanie nagłego spadku kursu funta brytyjskiego z 2016 r. odbywa się bardzo wolno i przy dość zauważalnych skokach wartości waluty. Dodatkową przeszkodą w tym procesie stała się bessa z 2020 r. spowodowana kilkumiesięcznym zamknięciem angielskiej gospodarki z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2. Warto jednakże odnotować, że funt brytyjski to nadzwyczaj silny pieniądz, będący w obiegu w Królestwie Brytyjskim już od XII w., który w samym tylko ubiegłym wieku wyszedł obronną ręką z ogromnych spadków spowodowanych odwołaniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. oraz z poważnego ataku spekulantów walutowych zwanego “Czarną środą” z 1992 r.

Informacje o kursie funta znajdziesz na stronie kantoru online

Funt brytyjski pozostaje dla Polaków znaczącą walutą, w której wciąż ochoczo lokują swój kapitał. Dzieje się tak przede wszystkim w związku z tym, że mimo opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, większość zatrudnionych tam rodaków nie wróciła do kraju i przez cały czas wspiera finansowo swoich krewnych w Polsce. Bieżącym kursem funta brytyjskiego interesuje się więc ogromna grupa osób. Szukają one głównie szczegółowych komunikatów nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki czy też euro, ale często także wykresów historycznych wybiegających do dziesięciu lat wstecz. Takie statystyki znajdują się m.in. na stronach kantorów internetowych, które uaktualniają kurs w odstępach co parę sekund. Dane te pomagają również obeznanym inwestorom dokonywać wymiany waluty po korzystnym kursie.