Każdy, kto ma w planach budowę domu, pragnie, by jak najdłużej jego stan techniczny się nie pogorszył. Nie jest to jednak prawdopodobne, jeśli nie będzie zrobiona odpowiednia izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja rewelacyjnie chroni przed wilgocią na ścianach, w konsekwencji czego sprawia, iż są one odporne na powstawanie plam, a w budynku nie pachnie wilgocią.
Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie i znaczenie
Jedną z oznak nieskutecznej izolacji budynków są wilgotne ściany. Do tego dodać należy odpadające tynki i przytoczone we wstępie artykułu plamy, które w zdecydowanej większości przypadków pojawiają się w piwnicy oraz na parterze. Tego typu problemy niezwykle często spotykane są w tych nieruchomościach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. I nie ma tu najmniejszego znaczenia czy chodzi o budynki nowe, czy te wybudowane bardzo dawno. Aby odtworzyć niewłaściwie wykonaną lub brakującą izolację poziomą, trzeba określić do jakiego pułapu powinna ona docierać, a następnie na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać około dziesięciu nawiertów położonych pod kątem. Potem wykonane otwory należy wypełnić stosując do tego celu odpowiedni roztwór uszczelniający. Jest on higroskopijny, na skutek czego skutecznie uszczelnia fugi oraz uniemożliwia przepływanie wilgoci w górne rejony murów. By jednak izolacja o charakterze poziomym była naprawdę efektywna, niezbędne jest również odtworzenie izolacji pionowej. W tym celu powinno się w pierwszym etapie usunąć tynki, które uległy zawilgoceniu, wyczyścić ścianę, pogłębić fugi, a na koniec zabezpieczyć całość środkiem izolującym. Kończącym etapem prac jest ocieplenie ścian polistyrenem.
Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją wykonać?
Przygotowanie hydroizolacji nieruchomości najlepiej jest powierzyć doświadczonej firmie, która zna temat hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace będą wykonane prawidłowo, a izolacja się sprawdzi.