Jak stosuje się szalunki?

Jeśli potrzebujesz szalunków Kraków, koniecznie sprawdź https://sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Zwykle używa się ich w przypadku wylewania murów z betonu – wówczas są one niezbędne do tego, by nadać im odpowiedni kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie otworów na drzwi, okna i bramy. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je zdobyć.

Systemy szalunków

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z drewnianych desek czy też mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, która po rozebraniu może zostać wykorzystana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – wielu wykonawców i inwestorów decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z metalu, sklejki lub drewna, jak również zestawiać 2 a nawet 3 materiały. Zwykle jednak stosuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a całą konstrukcję scalają łączniki, belki, głowice ze aluminiowe bądź stalowe i narożniki.

Wynajęcie szalunków – nie musisz ich nabywać?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących postawić pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich modułów koniecznych do złożenia szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Znacznie rozsądniejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]