Dźwigar – niezastąpiony w budownictwie

Więcej o dźwigarze na sklep.abcszalunki.pl.

Szalunki to struktury niezbędne na wielu budowach. Przy ich użyciu możliwe jest modelowanie zamierzonego kształtu murów wylewanych z betonu, jak również wykonanie w nich otworów na okna i drzwi. Szalunki okazują się także niezbędne przy budowie stropów – wówczas ich kluczowym elementem są dźwigary. Bez ich wykorzystania nie byłaby możliwa budowa wielopiętrowego obiektu. Dzięki dźwigarom sklepienie nie zapada się kilka minut po wylaniu i jest w stanie zastygnąć. Z jakich tworzyw produkuje się dźwigary? Gdzie można je zdobyć?

Z jakich materiałów wykonane są dźwigary?

Dźwigar narażony jest na spore, osiągające kilkadziesiąt ton obciążenia. Dlatego jego kluczowym przymiotem jest wytrzymałość. W dużym stopniu wpływają na nią dwa elementy – jakość produkcji i typ wykorzystanych w tym celu surowców. Muszą one być pieczołowicie wyselekcjonowane i sprawdzone pod kątem odporności na znaczne obciążenia. Najlepszym surowcem jest lite drewno takich gatunków jak sosna, topola, olcha i buk. Niezmiernie istotne jest także właściwe zaimpregnowanie dźwigarów, które zabezpieczy je przed negatywnym wpływem wody, klejów i innych ciekłych preparatów używanych na budowie – a więc czynników, które bezpośrednio niszczą strukturę drzewa.

Dźwigary – wypożyczyć czy lepiej posiadać własne?

Podmioty, które regularnie zajmują się budową piętrowych obiektów mają własne dźwigary. Ich zakup i składowanie wiąże się jednakże z pewnymi kosztami. Z kolei firmy, które od czasu do czasu akceptują zamówienia tego rodzaju, mogą uniknąć nadmienionych przeszkód. Dobrym wyjściem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów oraz pozostałych modułów konstrukcji szalunkowych.

Kontakt z nami:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]