Czym są okna ze szprosami?

Przemierzając nasz kraj, można dostrzec, że w wielu domach znajdują się okna z szczeblinami. Szczebliny częściej nazywane są szprosami. Tego typu okna znane są od bardzo dawna. Teraz okna te odzyskują popularność.

Okna ze szprosami: jaka jest ich funkcja?

W ciągu wielu lat ich funkcja istotnie się zmieniła. Lata temu nie dało się wyprodukować ogromnych tafli szkła. Szprosy miały za zadanie podtrzymać szyby, dzieląc je przy tym na parę pól. Istotną cechą szprosów są wręby, które służą do mocowania szyb. Obecnie wybiera się okna ze szprosami przede wszystkim dlatego, że bardzo dobrze się prezentują. Oczywiście szprosy w dalszym ciągu mogą spełniać funkcję praktyczną. Wykorzystuje się je, by wzmocnić konstrukcję okien z bardzo dużymi przeszkleniami. Dzieląc szybę na pola o mniejszej powierzchni, szprosy sprawiają, że okno jest bardziej sztywne.

Okna ze szprosami: typy oraz materiały do produkcji

Producenci okien oferują obecnie okna z kilkoma typami szprosów. Zalicza się do nich:
– szprosy międzyszybowe: umieszczane są pomiędzy szybami. Okna z tak ulokowanymi szprosami można naprawdę łatwo umyć. Są mocowane na stałe, mogą różnić się kolorem;
– konstrukcyjne: najsilniej nawiązują do szprosów, które znane były przed wielu laty. Okna z takimi szprosami montowane są w zabytkowych obiektach. Oczywiście można je montować także w nowych, jeśli stylem przywodzą na myśl na przykład szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym rodzajem szprosów oferuje tylko jeden polski producent. Jego nazwa to nawiązanie do Ojcowskiego Parku Narodowego. Produkowane są z takich samych materiałów, jak ramy okienne. Jeżeli więc rama okienna zrobiona została z drewna, także szprosy będą drewniane. Wykorzystuje się też aluminium, PCV albo włókna szklane.
Szprosy wykonane z naturalnego drewna wyglądają (według nas) najkorzystniej. Dzielące okna na pola szprosy przywodzą na myśl szlacheckie dworki, ale sprawdzają się także w bardzo dużych oraz nowoczesnych przeszkleniach.