Wyprawy górskie – nie tylko Tatry

Kliknij tu, jeżeli interesuje Cię najlepsza oferta wypraw w góry

Wiele osób wykorzystuje swój czas wędrując po górach. Zazwyczaj rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, z czasem jednak chcą czegoś więcej. Szukają nowych wrażeń – ich marzeniem stają się wycieczki w coraz wyższe góry. Prostota przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty znajdujące się w oddalonych od Polski rejonach stają się obecnie osiągalne.

Wyprawy górskie – jak się przygotować?

Dzisiaj przed zwolennikami górskich wypraw otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy polskie i słowackie Tatry, ale też najwyższe góry Azji, Meksyku oraz Afryki. Bez wątpienia ogromnym udogodnieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest funkcjonowanie na krajowym rynku agencji trekkingowych organizujących wyprawy na Kazbek bądź Elbrus. Oczywiście pomoc agencji bardzo dużo usprawnia, ale jej pracownicy nie zdobędą szczytów za nas. Potrzebna jest wysoka kondycja, która pozwoli nam wytrzymać trwającą wiele godzin wyprawę z naprawdę masywnym, mającym nawet 15 kilogramów plecakiem z dobrej jakości wyposażeniem i dostosowaną do warunków klimatycznych odzieżą.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawiane są biorącym udział w wyprawie?

Od wszystkich, którzy decydują się wziąć udział w wyprawie górskiej – na Pik Lenina, bazę pod Annapurną, Elbruslub Mount Everest – wymaga się określonego doświadczenia w podobnych do tego rodzaju wyprawach, gdyż im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Umiejętność korzystania z czekanu oraz przemieszczania się w grupie, której członkowie wzajemnie się asekurują liną – to wymogi, które powinno się koniecznie spełniać. Nie możemy zapomnieć również, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Znaczenie ma zatem zdolność pracy w grupie. Podczas wyprawy w góry konieczne jest pełne podporządkowanie się poleceniom, które wydawane są przez prowadzącego grupę.

Kontakt z nami:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]