Zamki do drzwi – pierwsza linia ochrony Twojego domu

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania należy dbać wszystkimi możliwymi metodami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed włamywaczami jest zamek drzwiowy, który powinien być na tyle niezawodny by maksymalnie utrudnić lub uniemożliwić nieproszonym gościom wtargnięcie do naszego mieszkania. By ten spełnił swoje zadanie, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i mieć właściwą konstrukcję. Jak zatem wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych znajdujących się wewnątrz domu?

O zamkach do drzwi zewnętrznych

W drzwiach wejściowych ze względu na bezpieczeństwo należy założyć 2 zamki. Do drzwi zewnętrznych stosuje się głównie zamki wpuszczane, gwarantujące doskonałą ochronę przy jednoczesnym zachowaniu walorów wizualnych drzwi. Ponadto na drzwiach wejściowych musi znaleźć się jeden zamek pomocniczy – może to być zarówno kolejny zamek wpuszczany, jak i model montowany na skrzydle. W trosce o swoją wygodę, możemy ponadto użyć wkładek bębenkowych obsługiwanych kluczem master key, otwierającym kilka zamków.

Zamki drzwiowe wewnętrzne

Niższe wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków do drzwi wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do mebli, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Główne zadanie tego typu zamków do drzwi to zapewnienie prywatności i zapobieganie przypadkowemu otwarciu. Przy ich wyborze warto więc kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością , wyglądem (powinien być spójny z wystrojem pomieszczenia) i prostotą konstrukcji, umożliwiającą wykonanie ewentualnych napraw we własnym zakresie.