Susz konopny – produkcja i charakterystyka

W sklepach konopnych, obok popularnych olejków z CBD, można nabyć też susz. Wielu konsumentom wygląd i nazwa tego artykułu od razu kojarzy się z nielegalną substancją psychoaktywną. Jednak susz konopny dostępny w sprzedaży w Polsce, tak jak oleje, zawiera głównie kannabinoidy, ale nie THC (stężenie tej substancji – zgodnie z obowiązującymi regulacjami – nie może przekraczać 0,2%).

Z których rodzajów konopi produkuje się susz konopny?

Susz konopny wytwarzany jest z kwiatów oraz liści konopi, dopuszczonych do oficjalnej uprawy. Do 2020 r. w naszym kraju zarejestrowanych zostało aż 9 rodzajów takich konopi włóknistych (to między innymi Henola, konopie Białobrzeskie oraz Sofia), a sama ich uprawa cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród naszych rolników, częstokroć stając się głównym źródłem ich utrzymania.

Nad Wisłą konopie przemysłowe uprawia się dla licznych gałęzi przemysłu, przykładowo celulozowo-papierniczego czy farmaceutycznego, jakkolwiek podlega to państwowej regulacji, co oznacza, iż inwestor czy też rolnik postanawiający przystąpić do ich wysiewu musi najpierw otrzymać zezwolenie z urzędu gminy albo miasta. Co więcej, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest tylko po uzyskaniu zgody właściwego miejscowo marszałka województwa. Plusem konopi przemysłowych jest to, iż można hodować je na uprawach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, ale też i na łączących oba te sposoby uprawach w szklarniach (greenhouse).

Charakterystyka i stosowanie suszu konopnego

Dlaczego produkcja suszu konopnego zyskuje uznanie w naszym kraju? Kwiaty i liście konopi siewnych, z których produkuje się susz konopny, są bogate nie tylko w wiele kannabinoidów (CBDV czy CBC), ale również terpeny (jak przykładowo Linalol i Kariofinel), które nadają poszczególnym ich odmianom jedyny w swoim rodzaju, łatwo wyczuwalny zapach. Terpeny zawarte w kwiatach konopi siewnych dodawane są do licznych produktów spożywczych i kosmetycznych.

Ogólnie uznaje się, że kannabinoidy mają ogromne oddziaływanie na organizm człowieka, a przez to, iż nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je zawiera, można użyć jako suplement terapii wspomagający walkę z reumatyzmem, stresem , bólami mięśni bądź chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo choroba Alzheimera. Wiele informacji o działaniu, a także dawkowaniu tych substancji, można przeczytać m.in. w wynikach badań medycznych dostępnych w internetowej bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health).