Na co zwracać uwagę przy wyborze kłódek?

Kłódki należą do najstarszych znanych ą nam form zabezpieczania pojemników i pomieszczeń. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch podstawowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje wygoda w użyciu i uniwersalność, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście tylko jeden z możliwych sposobów podziału kłódek. Co więc poza tym wpływa na funkcjonalność kłódek. Na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Kłódka na szyfr czy na klucz?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie możliwości – kłódkę zamykaną kluczem oraz szyfrową. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli widoczny będzie bębenek, włamywacz bez problemów złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrym zabezpieczeniem będą tylko produkty z wyższej półki – m.in. kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony włamywacz otworzy dość szybko.

Z jakich materiałów produkuje się kłódki?

Dla solidności kłódki istotny jest też surowiec, z którego została ona wykonana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zagwarantuje wystarczającą ochronę przed złodziejami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali wykazujących wspomniane właściwości. Najczęściej kupowane rodzaje to głownie kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym w sprzedaży dostępne również kłódki ze stali (głównie nierdzewnej). Wszystkie kłódki dla zwiększenia odporności na wodę bywają pokryte powłokami galwanicznymi – na przykład niklem.