łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe

Łańcuchy na koła – kiedy zakładać?

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych można kupić?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w samochodach ciężarowych, osobowych, dostawczych i terenowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także grubością i przekrojem ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz motywem zaplotu. Różne są także tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal tytanową bądź manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać buksowania kół, poruszania się po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Kontakt z nami:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]