Jaką żywność uznaje się za ekologiczną?

Znajdź eko żywność.

Od dynamicznego rozwoju branży żywieniowej, który zaczął się w XX wieku, wyroby jedzone przez nas na co dzień zaczęto często nasycać licznymi substancjami wydłużającymi ich świeżość. Jednakże wraz z dojrzewającą świadomością nabywców odnośnie tego, co jedzą i jak może to oddziaływać na ich zdrowie, w ostatnim czasie coraz częściej poszukują oni towarów wykonanych z żywności ekologicznej.

Czym wyróżnia się żywność ekologiczna?

By dany wyrób oferowany w Polsce mógł tytułować się „eko”, musi sprostać kilku warunkom. Żywność eko i artykuły z niej wykonane muszą zdobyć konkretne certyfikaty nadawane przez upoważnione do tego instytucje. Fundamentalnym jednakże przymiotem spożywczych produktów eko jest to, iż użyte do ich przygotowania warzywa oraz owoce kultywowano z zachowaniem wszelkich zasad rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie wykorzystywali syntetycznych nawozów ani środków zabezpieczenia roślin, które mogłyby negatywnie wpływać nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które również szkodzą otoczeniu. Niektóre bowiem nawozy powodują odkwaszenie gleby bądź zanieczyszczają wody powierzchniowe, a opryski pół chemicznymi pestycydami nieraz są powodem śmierci pożytecznych pszczół. Z kolei w efekcie ekologicznej uprawy rośliny posiadają niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych niezdrowych związków dostanie się do organizmu ich konsumentów.

Co powinno być umieszczone na opakowaniu zdrowej żywności

Żywność eko jest poddawana nieustannej kontroli na każdym etapie produkcji, w tym także w czasie transportu i składowania. Co ważne, gdy artykuł spełnia wymogi, jego producent obok standardowych informacji między innymi o warunkach składowania, wartościach odżywczych, masie netto, kraju pochodzenia składników czy terminie przydatności do spożycia, musi dodatkowo bezwzględnie podać numer ID organu kontrolnego ten produkt oraz umieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym jest kształt liścia ułożony z białych gwiazdek na zielonym tle. Wypatrując żywności eko należy zatem czytać starannie etykiety produktów, a zamawiając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie widnieje informacja o przyznanych certyfikatach.

Kontakt z nami:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]