Czy warto zachęcać nastolatków do czytania literatury młodzieżowej

Więcej informacji o literaturze młodzieżowej.

Młodzież urodzona w XXI w. ma coraz rzadszą styczność z szeroko pojętą literaturą. Młody człowiek wybiera głównie dostępną od ręki rozrywkę w telefonie, w telewizji czy na tablecie, a po książkę z reguły sięga wówczas, jeśli jest to obowiązkowa lektura szkolna. I właśnie z powodu przymusu poznawania tekstów literackich sprzed wieków dla wielu licealistów czytanie dla zabawy stało się niepojętym konceptem.

Literatura dla młodzieży – historie dla młodszej generacji czytelników

Młodzież nie musi być skazana tylko na czytanie lektur szkolnych. Na półkach księgarni jest masa literatury dla młodzieży zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, którzy poruszają tematy i opisują historie interesujące dla młodszego pokolenia odbiorców. Ta odmiana literatury dostała swoją nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Jest to beletrystyka kreowana dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Książki dla nastolatków sięgają do licznych gatunków literackich: są tu m.in romanse, awanturnicze przygodówki i thrillery. Jednak wszystkie te publikacje łączy odwołanie się wprost do generalnych doświadczeń młodego człowieka. Książki te piszą zatem o nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszej miłości, poznawaniem swojej tożsamości, stosunkach z rodzicami czy odnajdowaniu własnego miejsca na świecie. Czytanie literatury młodzieżowej pozwala licealistom poczuć, iż inni też przeżywają tożsame życiowe zawirowania w czasie dojrzewania.

Dlaczego warto namawiać nastolatków do czytania literatury młodzieżowej

Rekomendujemy proponować nastolatkom inspirującą je literaturę, gdyż podsycenie w nich chęci czytania dla zabawy z biegiem lat przynosi wiele korzyści. Dziecko, które codziennie sięga po książki ma szersze słownictwo i lepiej daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co bezsprzecznie ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Jednak odkrywanie dylematów innych ludzi w porównywalnym wieku to też metoda na lepsze zrozumienie siebie, prywatnych pragnień oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co kluczowe, najbliżsi w żadnym wypadku nie powinni wyśmiewać pasji dziecka. Jeśli zatem dziecko chętniej wybiera historie o statkach kosmicznych czy wilkołakach nie mówcie, że to bezsensowne i dajcie mu je eksplorować!

Kontakt z nami:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa