Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Kup kantar.

Kantar jest powszechnie używaną częścią uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, ponieważ jedyną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jedna z najistotniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie sporadycznie się rozstają. Skutkiem tego musi on pasować do zarysu i rozmiaru głowy zwierzęcia, jak również nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem wybrać najlepszy kantar? Na jakie jego cechy powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Co odpowiedniejsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy, a może taśmowy?

W sklepach znajdziemy różne warianty kantarów: skórzane, podszywane, taśmowe czy sznurkowe. Te ostatnie, nazywane również halterami, są zalecane ze względu na ogromną kontrolę, którą jeździec dzięki nim sprawuje nad koniem. Dla konia dużo bardziej wygodny jest jednakże kantar taśmowy lub skórzany. Dużo większą wygodę przynoszą kantary podszywane – przykładowo prawdziwym lub syntetycznym futerkiem, które można odczepić celem konserwacji. Taki kantar znakomicie zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas tresury albo spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla trakenów?

Kantary dla koni wytwarzane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Następny to shetty (0), którego używają właściciele pokaźniejszych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) został z kolei stworzony dla kucy (np. walijskich) i roczniaków większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie m.in. dla koni arabskich, wielkopolskich, fryzyjskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo perszeron) i większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich).

Kontakt z nami:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]