Cegła ozdobna – na komin, na elewację na ścianę w pokoju

Klinkier to typ cegły dekoracyjnej, którą można użyć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jakie są jego cechy i dlaczego jest współcześnie tak chętnie wykorzystywana w przemyśle budowniczym?

Klinkier – cegła ozdobna ceniona w budownictwie

Klinkier to nic innego jak wypalane w bardzo wysokiej temperaturze płytki ceglane charakteryzujące się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Płytki z cegły od lat wykorzystuje się jako element wykończenia mieszkań i domów – mogą posłużyć między innymi jako płytki elewacyjne wewnętrzne lub cegła na komin. Cegła ozdobna jest stosowana również na podokienniki, cokoły, naroża, a także pozostałe elementy budynków i znakomicie zdaje egzamin zarówno w przypadku budynków utrzymanych w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.
Elewacja z klinkieru wygląda bardzo elegancko i nie jest podatna na niekorzystne czynniki atmosferyczne – promieniowanie słoneczne, deszcz, śnieg czy niską temperaturę. Klinkier na elewacje utrzymuje się więc wiele lat w doskonałym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne mają jeszcze inne zalety – użycie naturalnego materiału sprawia, iż są one niepodatne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Płytki klinkierowe wewnętrzne i klinkier na elewację

Cegła ozdobna użyta na ścianie zewnętrznej domu nada budynkowi wyjątkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Natomiast klinkier jako elewacja wewnętrzna uwydatni styl, w którym utrzymane są pokoje – świetnie nada się do wnętrz inspirowanych przestrzenią industrialnego loftu. Dobrej jakości płytki z cegły można kupić w licznych sklepach budowlanych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.