Biokominek – nie tylko w domku

Ile razy widzieliśmy już ten obrazek – radosna para z garnuszkiem ciepłego kakao w rękach ogrzewa się przy ogniu kominka. Zwykle jesienią i zimą mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości posiadania kominka wszystkim, którzy mają własny dom jednorodzinny. Faktem jest, że standardowego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, jednakże możemy wyposażyć je w biokominek!

Rodzaje biokominków oraz jego główne plusy

Eko kominek, znany również jako biokominek, charakteryzuje się tym, że można go zamontować w praktycznie dowolnym pomieszczeniu. Nie potrzebuje on utworzenia komina wentylacyjnego, kluczowe jest natomiast, żeby przestrzeń w którym będzie postawiony eko kominek wyróżniała się prawidłową rotację powietrza. Zabroniona jest jego instalacja w pokojach zupełnie szczelnych. Znaczną zaletą biokominka jest jego nieskomplikowana budowa (to wręcz tylko palenisko i obudowa) oraz stosunkowo niski ciężar. Przeważnie produkuje się go ze stali nierdzewnej, jakkolwiek można znaleźć także modele z obudową kamienną albo szklaną. Niektóre eko kominki są mobilne, co daje możliwość dowolnego ich przestawiania, np. wtedy gdy zapragniemy dokonać zmiany aranżacji mieszkania. W ciągu minionych kilku lat moda na biokominki tak silnie rozwinęła te produkty, że w tym momencie bez problemu dobierzemy jakiś jego model do dowolnego stylu wnętrza. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych kupimy modele biokominków wiszących, wolnostojących czy narożnych. Spotkamy warianty biokominków bez szyby lub z szybą, jak również biokominki zewnętrzne, przeznaczone do ustawiania na tarasie, werandzie, na balkonie, w altanach czy też w ogrodzie, które można użyć również jako dekorację ogródka hotelu albo restauracji.

Biokominek nie wytwarza związków toksycznych

W biokominkach nie wykorzystuje się ani węgla ani drewna, tym samym nie produkuje on dymu. W procesie wypalania się bioetanolu, który jest biopaliwem, powstaje wyłącznie para wodna oraz CO2 (stąd wspomniany wcześniej warunek zagwarantowania właściwego obiegu powietrza w mieszkaniu). Specyficzną cechą ciekłego paliwa jest także to, iż po zakończeniu procesu spalania nie myć paleniska z sadzy ani z popiołu. Zanieczyszczenia nie osadzają się tym samym na meblach czy sprzętach domowych, ponieważ biopaliwo wypala się praktycznie w całości. Biokominki są ekologiczne – palenie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków szkodliwych. Wadą dla poniektórych jest to, że biokominki wyzwalają mniej ciepła niż tradycyjne paleniska, niemniej jednak ich atuty, zwłaszcza opcja korzystania z nich w mieszkaniu i ogromne walory estetyczne, są silnym argumentem za ich zakupem.