Banknoty kolekcjonerskie – alternatywa dla numizmatyki

Zamów banknoty kolekcjonerskie NBP.

Gdy ktoś wspomina o kolekcjonowaniu, jedną z natychmiastowych myśli obok zbierania militariów czy znaczków jest numizmatyka. Jednakże monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie zbieraczy. W połowie ubiegłego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych pieniędzy zastępczych.

Banknoty – od dziesięcioleci zadziwiają finezyjnym wzornictwem

Pierwowzory papierowych środków płatniczych nie pojawiły się w Europie, ale w Chinach. Pierwsza ich wersja, bliska w swoim zastosowaniu najbardziej do teraźniejszych weksli, pojawiła się ponad 2100 lat temu w czasie rządów Dynastii Han i sporządzona była ze skóry. Banknoty w postaci w jakiej funkcjonują współcześnie ukształtowały się z kolei między VII a XII w. w czasie rządów Dynastii Tang i Dynastii Song. Były one ułatwieniem dla kupców, bo dzięki nim mogli podróżować na duże odległości bez dodatkowego obciążenia w postaci metalowych monet. Europejczycy po raz pierwszy usłyszeli o papierowych środkach płatniczych z opowieści legendarnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednakże w państwach europejskich zaczęto posługiwać się nimi powszechnie na przełomie XVII i XVIII w. Z biegiem lat tę formę płatności przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest zastępowana przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd bierze się coraz szersze zamiłowanie do banknotów jako egzemplarzy kolekcjonerskich, ponieważ nie tylko mają one wartość historyczną, ale również artystyczną – od wieków bowiem fascynują doskonałym wzornictwem.

Banknoty kolekcjonerskie NBP upamietniają istotne wydarzenia i osoby

Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo kolekcjonerów monet, gromadzą z reguły banknoty obiegowe z rozmaitych państw świata. Są one bardzo łatwo osiągalne, choć ich cena zdarza się bardzo wysoka – wszystko zależne jest od ich kondycji oraz daty wprowadzenia w obieg. Odmienną odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w limitowanym nakładzie, przede wszystkim w związku z upamiętnieniem historycznych zdarzeń lub wybitnych osobistości z kręgu polityki, kultury oraz nauki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł wypuszcza NBP. Celebrują one między innymi 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (nominał 10 zł) czy 200. rocznicę narodzin Juliusza Słowackiego nominał 20 zł). Ciekawym faktem jest to, iż poza fenomenalnym designem, banknoty kolekcjonerskie posiadają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, takie jak nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, znaki widoczne pod ultrafioletem i efekty kątowe.

Kontakt z nami:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]