Najpopularniejsze kierunki studiów ostatnich lat

Wybór właściwego kierunku studiów to kwestia, z którą rok w rok mierzą się tysiące maturzystów. Nieraz wybór ten determinuje rozwój przyszłej drogi zawodowej. We wrześniu znów zaczęły się tury rekrutacji na studia. Sprawdziliśmy więc, które kierunki są popularne wśród młodzieży.

Rozchwytywane kierunki studiów

W top 10 najbardziej popularnych kierunków studiów jak co roku na podium pojawia się informatyka. Przyszli studenci zainteresowani komputerami coraz częściej decydują się także na dziedziny pochodne, które posiadają bardzo duży potencjał rozwoju. Są to rzecz jasna robotyka oraz automatyka, które nie są może kierunkami nowymi, jednakże dopiero wraz z rozkwitem technologicznym przestały być traktowane, jako studia dla pasjonatów. W przypadku studiów licencjackich, abiturienci starają się najczęściej o indeks na kierunkach zarządzanie oraz psychologia. Kolejno w zestawieniach pojawiają się prawo i administracja, kierunki ekonomiczne (np. finanse i rachunkowość), budownictwo bądź rozmaite filologie (zwłaszcza angielska).

Najwięcej kandydatów na miejsce przypada na kierunkach z obszaru orientalistyki (japonistyka i sinologia), jak również matematyki. Nie łatwo dostać się również na studia związane z branżą filmową, marketingiem czy grafiką komputerową. Należy zaznaczyć, że wysoka liczba kandydatów na wybrany kierunek studiów zależy nie tylko od jego popularności. Liczni maturzyści ubiegają się wszak o przyjęcie nawet na kilka kierunków jednocześnie.

Jak wybrać najlepszy dla nas kierunek studiów?

Stojąc przed wyborem kierunku studiów warto rozważyć własne pasje, ale też ewentualny popyt na rynku pracy. Należy natomiast pamiętać, iż wybrany kierunek nie musi przesądzać przyszłej kariery. Absolwenci studiów I i II stopnia mogą swobodnie uzupełniać swoje umiejętności na studiach podyplomowych. Są one aranżowane na większości uczelni wyższych i zwykle nie ma warunku ukończenia studiów kierunkowych, żeby się na nie zapisać. Wystarczy dysponować tytułem magistra, inżyniera lub licencjata.

Maturzysto, zapamiętaj! Okres spędzony na uczelni to czas, kiedy można też dodatkowo zdobywać nowe umiejętności m.in. poprzez pracę w stowarzyszeniach uczelnianych czy wolontariatach. Powinno się wykorzystać te lata jak najlepiej.