Serwonapędy są typem napędów, które oprócz przekazywania siły, służą również do ustawiania osi. Są używane przede wszystkim przy zadaniach, w których wymagana jest stuprocentowa precyzja – jeśli o nią chodzi, wypadają o wiele lepiej niż zwykłe napędy.
Jak zbudowane są serwonapędy
Ich podstawową częścią jest silnik napędzany prądem elektrycznym, który uruchamia cały zestaw. Na efektywność serwosilnika największy wpływ ma sterownik, z użyciem którego można pozycjonować oś. Serwonapędy posiadają także moduł sprzężeń zwrotnych, a cały napęd musi być połączony w hermetyczną całość i być wyprodukowany z materiałów zapewniających jego dużą efektywność.
Oprogramowanie dla serwonapędów
W przypadku serwosilników największe znaczenie ma łatwe kontrolowanie. Dlatego ich wytwórcy zazwyczaj starają się, by ich serwonapędy były zarządzane z użyciem komputera – często spotkać można systemy GUI, dzięki którym łatwiejsze staje się kontrolowanie serwonapędów oraz tworzenie wykresów ich działania.
Zastosowania serwonapędów
Serwonapędy nierzadko wykorzystywane są we wtryskarkachpozwalają bowiem na dokładne ustawienie formy. Znajdują też zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest dokładne nawinięcie czegoś na rolkę. Wykorzystuje się je w dużych wiertarkach i maszynach służących przestawianiu produktów na składnicach.