Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Zobacz, gdzie zamówić silnik DC.

Wiele maszyn, z którymi stykamy się codziennie i bez których sporo czynności byłoby cięższych, by działać stosuje silniki elektryczne na prąd stały. Niewielkie bądź ogromne, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób pracy oraz życia, tymczasem statystyczny człowiek zazwyczaj nie wie, jak funkcjonują te silniki, ani jak są one zbudowane.

Garść informacji o silnikach elektrycznych DC

Rolą silników DC jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal dwóch wieków i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich budowy, następujących usprawnień i w konsekwencji ich dopuszczenia do szerokiego użycia w różnorodnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki najlepszych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak np. Gaston Planté, Thomas Edison oraz Thomas Davenport. Silniki prądu stałego składają się ze komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika, nieruchomego statora i szczotek. Obecnie często używane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są ogólnie cenione za swoją niezawodność, a także bezgłośne działanie.

Gdzie używa się silników prądu stałego?

Teza, iż silniki prądu stałego są używane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli posiadasz odtwarzacz CD czy też w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią sterowanych zdalnie pociągów czy samochodów, a więc zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie podarujemy także naszym pociechom. Silniki tego rodzaju poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w licznych branżach przemysłu, m.in. budowlanej, wydobywczej czy produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne będą codziennością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Silniki prądu stałego wykorzystują również miłośnicy elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych prototypów z obszaru mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o niskiej mocy bez trudu da się nabyć w sklepach hobbystycznych czy z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od najlepszych producentów.

Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]