Motoreduktory – układy napędowe o szerokim spektrum konfiguracji

Szukasz motoreduktorów ślimakowych? Sprawdź ultrarobotics.pl.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączny układ napędowy zbudowany głównie z przekładni mechanicznej i silnika. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się ich używa? Dowiesz się wszystkiego w naszego wpisu.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają pracę konstruktorów

Motoreduktory umożliwiają efektywne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w najrozmaitszych funkcjach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, dlatego zawsze występuje nieznaczna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą też inne podzespoły jak hamulce bądź sprzęgła. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe zestawy, które można bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry idealnie odpowiadały potrzebom danej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nawet miesięcy, na żmudne pomiary i testy pojedynczych układów elementów. Zależnie od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do krótkiego lub długiego okresu pracy, a także do sporych, średnich lub niewielkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano wielostopniowe przekładnie, można otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem różnych typów silników (AC, DC, BLDC i bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Nie ma raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, spedycja czy przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, takie jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, wirniki albo kolejki górskie. Ogromne zróżnicowanie ich mocy, wielkości oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni sprawiła, że ilość realnych kombinacji, które dzisiaj mają w ofercie czołowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale właściwie w milionach.

Kontakt z nami:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]