Wyjątkowy topaz mistyczny

Więcej o mistycznym topazie

Wspaniały wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, od lat szczycącego się wielkim uznaniem miłośników ozdób. Choć na pierwszy rzut oka może się wydać, iż to inny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego oryginalne walory są skutkiem specjalnej technologii wyrobu – naturalny topaz jest w jej toku poddawany wpływowi dużej temperatury i powlekany cienką warstwą metalu ozdobnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Barwy topazu mistycznego

Barwy, jakie ma topaz mistyczny zależą przede wszystkim od metalu, z jakim jest połączony. Najczęściej widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż kamień przybiera purpurowy odcień, błękitny z kolei jest wynikiem podgrzania topazu bez żadnych domieszek. Szczególnie dobre skutki przynosi stosowanie białego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Brazylii czy na Syberii.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Chętnie używają go więc do wyrobu naszyjników, pierścionków czy broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż tylko do wieczorowych strojów – doskonale prezentuje się również w pracy. Istotna jest też mnogość barw, sprawiająca, że łatwiej możemy dobrać ozdoby do konkretnej kreacji.