Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Sprawdź, gdzie kupić obrączki ślubne Kraków, wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla wielu osób dzień ślubu jest nad wyraz wzruszającym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy małżonków do końca życia, a symbolem ich zaangażowania, uczucia i wierności są obrączki ślubne.

Obrączki – nie zawsze na prawej dłoni

Początkowo nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się cząstką sakramentu ślubu. Mało osób wie natomiast, iż mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później. I choć uprzednio bywały przypadki, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyrywali się na wojenne wyprawy, jednakże zwyczaj ten upowszechnił się szerzej w XX w., a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w innych państwach, jak na przykład w Irlandii, w Szwecji, w Brazylii albo na Słowacji, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze starodawnymi przesądami biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i poszukuje obrączek wspólnie, jakkolwiek zwyczaj rekomenduje, że przyszła żona nie powinna ich kupować, bowiem jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne współcześnie

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się delikatniejszą stylistyką. Przez okres wielu wieków wykonywano je z najrozmaitszych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później użyto do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz) uosabiające moc uczucia. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia używa się z reguły złota i platyny, które są symbolem ufności w stosunku partnera. Rzecz jasna, są one także nierzadko ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej kupowane są proste, uniwersalne złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają również nieraz w ofercie ich grawerowanie. Mamy więc opcję personalizacji obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu czy też istotny dla małżonków cytat.

Kontakt z nami:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]