Aranżacja ogrodów – czy można poradzić sobie z tym samodzielnie?

Zamiast aranżować ogród przypadkowo, rozsądniej będzie zdecydować się na jego przemyślaną i wysmakowaną aranżację. Profesjonalna rekultywacja terenu i aranżacja sprawi, że ogród będzie wyglądał zachwycająco. Wymaga to jednak sporej umiejętności oraz wiedzy, na przykład na temat tego, które nawozy są dla roślin najlepsze. Najkorzystniejszy wyjściem jest zatem zlecenie tego zadania fachowcom. Wbrew pozorom, może to być mniej kosztowne niż samodzielne – czasem nieudane – próby urządzania czy pielęgnowania ogrodu.

Trudna projektowanie ogrodów – o czym warto wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga między innymi znacznego pogłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślinności. Trzeba mieć świadomość, jakiego rodzaju gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych miejscach) i wobec tego jakie można posadzić tam rośliny, z wzięciem pod uwagę innych ich wymogów, dotyczących na przykład tolerancji wiatru bądź zapotrzebowania na światło. Istotny jest też odpowiedni układ roślin, na przykład umieszczanie w pobliżu siebie kwiatów, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie przez długi czas imponował swoim urokiem. Sporych umiejętności wymaga także zrobienie systemu drenującego oraz systemu nawadniania. Są to kwestie praktyczne, lecz najważniejszy jest przecież wygląd otoczenia. Duża liczba osób chce urządzić swój ogród w konkretnej stylistyce – w stylu angielskim bądź francuskim. Żeby jednak móc nadać taki charakter, trzeba nie tylko doskonale znać gatunki właściwych dla nich roślin i ich układy, ale również odpowiednio dopasować do niej pozostałe elementy ogrodu.

Projektowanie ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Niewielu posiadaczy pięknie zaaranżowanego ogrodu poprzestaje tylko na roślinach, chociaż oczywiście zadbany trawnik, zachwycające kwiaty, ozdobne drzewka i krzewy są w tym otoczeniu najważniejsze. Warto jednakże podarować im elegancką oprawę w postaci estetycznego ogrodzenia terenu, a także oświetlenia, które wspaniale podkreśli urok roślin, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. W ogrodzie pięknie prezentują się sadzawki oraz oczka wodne, sielskiego klimatu dodają im również stylizowane na stare schodki. Piękno zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, wielkie znaczenie mają także ścieżki. Pełnią one ważne zadanie – umożliwiają dotarcie do określonych miejsc bez zadeptywania trawnika, a także podnoszą estetykę otoczenia. Ich podłoże może stanowić na przykład żwir ozdobny bądź bruk kamienny. Typ podłoża ścieżek, ich układ i wymiary, a także wszystkie pozostałe elementy aranżacji ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, trzeba starannie dopasować do charakteru ogrodu oraz domu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję jest niełatwo, warto zatem powierzyć realizację tego zadania osobom, które doskonale się na tym znają.